Zdravko Mamić biografija - sve o "kontroverznom" funkcioneru

Zdravko Mamić biografija - sve o "kontroverznom" funkcioneru

Zdravko Mamić ima nevjerovatnu biografiju, a skoro 20 godina bio je ključna figura Dinamo Zagreba. Poznat je po brojnim transferima, poput Modrića, Olma i Halilovića. Suočava se s presudama i kontroverzama.

Zdravko Mamić, jedna od najpoznatijih i najkontroverznijih ličnosti u svijetu sporta na Balkanu, ostavio je neizbrisiv trag u hrvatskom nogometu, posebno u zagrebačkom Dinamu. 

 

Mnogi ga poznaju kao osobu koja je transformirala klub i dovela ga do financijskih visina, ali i kao čovjeka čiji su postupci često punili naslovne strane zbog skandala, presuda i bjekstva iz Hrvatske. U ovom članku ćemo istražiti sve ključne aspekte njegove karijere, kao i njegov privatni život, koji je često bio jednako intrigantan kao i profesionalni uspjeh.

 

Formula online kladionica je za vas napisala tekst koji smo nazvali Zdravko Mamić biografija - sve o "kontroverznom" funkcioneru sastoji se iz tri velike cjeline: Zdravko Mamić Dinamo Zagreb transferi, Zdravko Mamić Mostar i Međugorje odnosno bijeg Hrvata u Bosnu i Zdravko Mamić obitelj.

 

Zanimljivoj biografiji nećete odoljeti, saznaćete nešto novo, a uz kvote za uživo klađenje na nogomet sve će biti za stepen više interesantnije.


Registriraj_se
Sastavi_Tiket

dinamo-zagreb-stadion-maksimir

Zdravko Mamić biografija - osnovni podaci

Zdravko Mamić je rođen 16. srpnja 1959. godine u Bjelovaru, gdje je odrastao. Njegovo obiteljsko porijeklo seže iz sela Zidine, koje se nalazi u blizini Tomislavgrada u Bosni i Hercegovini, gdje je njegov otac također rođen. 

 

Mamić je odmalena voleo nogomet i kao junior je igrao za GNK Dinamo Zagreb, što je, ispostaviće se kasnije, bila odlična polazna točka za početak uspješnog perioda ovog kluba.

 

Mamić je postao glavni direktor Dinama od 1992. do 1994, kada je osvojio prvenstvo (1993.) i kup 1994. godine. Njegovo vođenje kluba ostavilo je značajan trag, a njegova karijera se nastavila.

 

Godine 1995. preuzima dužnost direktora NK Osijeka, gdje je klub prvi put stekao pravo sudjelovanja u Kupu UEFA. U sljedećoj sezoni, 1996, postaje direktor sisačke Segeste, a od 1997. do 1999. vodi Croatiu Sesvete.

 

Godine 2000. Mamić postaje član Izvršnog odbora NK Dinama, a 2003. godine postaje izvršni dopredsjednik. Tijekom njegovog mandata, Dinamo je osvojio impresivnih devet prvenstava (2000, 2003, 2006, 2007–2012) i osam hrvatskih kupova (2001, 2002, 2004, 2007–2009, 2011. i 2012), čime je značajno doprinio uspjehu kluba.

 

Zdravko Mamić je poznat po svom kontroverznom ponašanju, koje uključuje česte vulgarnosti u javnosti i unutar nogometnog svijeta.

 

Dana 6. lipnja 2018. godine, Mamić je proglašen krivim za malverzacije vezane za izvlačenje novca iz Dinama, što je uzrokovalo štetu za državni proračun. Nepravomoćno je osuđen na 6,5 godina zatvora. 

 

Dan prije izricanja presude, napustio je Hrvatsku i sklonio se u Bosnu i Hercegovinu, gdje također posjeduje državljanstvo. Sud u Bosni i Hercegovini odbio je zahtjev za izručenje, omogućivši mu da izbjegne izvršavanje kazne. Mamić je svoju presudu nazvao lažnom i najavio je planove za obranu.

Zdravko Mamić porijeklo

 

Obitelj Mamić potječe iz Zidina, malog mjesta u blizini Buškog Blata kod Livna. Ovaj kraj bio je poznat po plodnim poljima sve do 70-ih godina prošlog stoljeća, kada je zbog izgradnje hidroelektrane potopljen. Članovi obitelji Mamić izuzetno su ponosni na svoje nasljeđe, domoljublje i duboko ukorijenjenu vjeru.

 

Njihov djed sagradio je na početku 20. stoljeća veliku kuću od klesanog kamena, ukrašenu ornamentima, što ukazuje na to da obitelj nije bila siromašna. Zdravko Mamić obnovio je tu staru obiteljsku kuću u Zidinama, zajedno s bliskim rođakom iz Bjelovara. Tijekom ljeta, posebno za vrijeme proslave Velike Gospe, Mamići se okupljaju u svom rodnom kraju.

 

"Obnova stare kuće završena je 1999. godine i u nju je uložen značajan novac. To je zajednička imovina i nismo je željeli dijeliti. Kada naši roditelji preminu, kuća će pripasti onima koji su u nju investirali," objašnjava Mamićev rođak.

 

Nažalost, obitelj Mamić, kao i mnoge druge u tom području, suočila se s osiromašenjem nakon završetka Drugog svjetskog rata. Zdravkov otac Josip (1931.-2003.), kao najstariji sin, vrlo je rano počeo raditi kako bi pomogao obitelji.

Zdravko Mamić - obrazovanje i prvi poslovi

Zdravko Mamić pohađao je osnovnu školu u OŠ Milana Bakića Baje u Ždralovima, koja nosi ime poznatog komunističkog vođe iz tog kraja. U blizini škole nalazio se nogometni stadion NK Mladost. 

Od petog razreda nadalje, prešao je u tadašnju II. osnovnu školu u Bjelovaru, smještenu u Ulici Ivana Viteza Trnskog. Nakon toga, nastavio je školovanje u OŠ Marijana Badela u Sesvetama, gdje je također igrao nogomet za Dinamo.

Nakon završetka osnovne škole, Zdravko Mamić upisao je MIOC, sada poznatu kao XV. gimnazija, gdje je bio solidan učenik. Njegova komunikativnost i ambicija brzo su ga učinile poznatim među mladima u gradu. 

U to vrijeme, često je izlazio u klub "Scena", gdje je upoznao svoju prvu suprugu Nadu. Mamić je bio aktivan u prodaji raznih proizvoda, uključujući traperice, satove, kozmetiku i šaniranu robu.

Tijekom 80-ih godina, Zdravko je bio vrlo poduzetan i radio je različite poslove. Putem obitelji Jakova Blaževića postao je trgovački putnik za KTK Zaječar, a kasnije se zaposlio u slovenskoj tvrtki Lesna Slovenj Gradec. 

Međutim, potkraj 80-ih, nakon Univerzijade, otvorio je kafić na Sveticama koji je privlačio studente.

Ilija Matijević, poznati košarkaški sudac, s kojim se Zdravko poznavao iz tog razdoblja, prisjeća se: "Mamić je uzeo u podnajam jedan fakultetski prostor i otvorio lokal, kafić. Oduvijek je volio voditi poslovanje. Iako sam radio na fakultetu, često sam imao drugačije stavove od njega. Primjerice, u svoj kafić uveo je jednoruke jackove (aparate za kocku), a ja sam smatrao da to nema mjesta na fakultetu. Zbog toga je počeo pisati o meni u novinama i vrijeđati me. Kako je bio prilično emocionalan, izrekao je mnogo stvari. Na kraju sam ga tužio za uvredu i klevetu, a Mamić je bio uvjetno osuđen na dvije godine zatvora."

Zdravko Mamić presuda zbog Dinama

Dugogodišnji izvršni dopredsjednik Dinama Zagreb suočio se s ozbiljnim pravnim problemima koji su proizašli iz njegovih poslovnih aktivnosti u klubu. 

U junu 2018. godine, iste godine kada je uvedena VAR tehnologija u nogomet te smanjene greške za ofsajd, Mamić je nepravomoćno osuđen na šest i po godina zatvora zbog izvlačenja novca iz Dinama, što je izazvalo buru u hrvatskom nogometu i šire. 

Optužbe su se temeljile na sumnji da je zajedno sa svojim saradnicima, uključujući i brata Zorana Mamića, manipulisao transferima igrača kako bi nezakonito preusmjerio milionske iznose u privatne džepove.

Mamić je bio optužen da je iz kluba izveo više od 280 miliona kuna kroz lažne ugovore i fiktivne usluge koje nikada nisu pružene. Njegove aktivnosti izazvale su istražne radnje državnog tužilaštva i USKOK-a, a suđenje je otkrilo duboke veze između nogometnog menadžmenta i pravosudnog sistema. 

Tokom suđenja, on je optuživao sudije za primanje mita i manipulisanje procesima, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.

Presuda je izazvala različite reakcije javnosti, uključujući i one koje su ga smatrale žrtvom političkih igara i nepravde, dok su drugi smatrali da su njegovi postupci ozbiljno oštetili ugled hrvatskog nogometa. 

U trenutku kada je izrečena presuda, Mamić je već bio izvan Hrvatske, gdje je pronašao utočište u Bosni i Hercegovini, konkretno u Međugorju. Ovo je dodatno otežalo njegovu situaciju, jer su vlasti u Hrvatskoj zahtijevale njegovo izručenje.

On je nastavio da negira sve optužbe i tvrdio je da je njegova krivica politički motivirana. Njegov slučaj postao je simbol korupcije u hrvatskom sportu, a njegovo ime je postalo sinonim za kontroverzu i skandale unutar fudbalskih struktura. 

Da je ostao u Dinamu, možda bi u nekom trenutku Edin Džeko bila realna opcija za Zagrepčane, s obzirom da Mamić vrlo cijeni reprezentativca Bosne i Hercegovine, koga smatra autohtonim Bosancem izvrsne elegancije na terenu, ali i odličnog njuha za biznis.

Mamić Mostar i Međugorje - bijeg u Bosnu

Nakon što je u junu 2018. godine nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu, on je napustio Hrvatsku i potražio utočište u Bosni i Hercegovini, točnije u Međugorju. Ovaj gradić, poznat kao popularna destinacija za hodočasnike, postao je njegovo mjesto boravka gdje je, prema izvještajima medija, izgradio život daleko od očiju javnosti. 

U Međugorju, Mamić se povukao iz sportskog svijeta i medijske pažnje, fokusirajući se na privatni život, a često odlazi i u Mostar.

Iako su se u početku spekulacije vrtjele oko njegovog načina života i kako se nosi s presudom, on je nastavio da održava kontakte s ljudima iz nogometnih krugova, premda su njegovi uticaji u hrvatskom nogometu značajno opali. 

Prema izvorima, često se viđa s lokalnim nogometašima i sportskim radnicima, ali nije više uključen u menadžment ili vođenje klubova, barem ne na otvoren način.

"Ja ne poznajem, niti sam čuo, niti čitao o čovjeku kojem je više novca prošlo kroz ruke, a da je siromašniji. Ja danas nemam ništa! Ja imam ime i prezime, imam sebe, imovine nemam, nula, račun ni u jednoj banci ne mogu da otvorim, ni u Europi, ni u BiH. To je moja situacija", rekao je jednom prilikom.

Pored toga, Mamić se suočio s izazovima u svakodnevnom životu, uključujući i probleme sa zdravljem, a prema nekim izvorima, povremeno se javlja na društvenim mrežama kako bi izrazio svoje mišljenje o događajima u hrvatskom nogometu ili osvrnuo na svoje slučajeve. 

U međuvremenu, izdržao je različite pravne borbe, nastavljajući da se bori protiv presude i optužbi koje su protiv njega podignute, što ukazuje na to da se i dalje osjeća vezano za svoju prošlu ulogu u Dinamu i nogometnoj sceni.

Mamićevi dani u Bosni i Hercegovini obilježeni su potragom za mirnijim životom daleko od skandala, ali i stalnim povratkom na staru temu korupcije i pravde u sportu. Iako pokušava da izbjegne medijsku pažnju, njegovo ime i dalje izaziva reakcije, a mnogi se pitaju kakva će biti budućnost ovog kontroverznog funkcionera.

Zdravko Mamić obitelj

 

Mamić je poznat ne samo kao kontroverzna figura u hrvatskom nogometu, već i kao član obitelji koja je imala značajan utjecaj na njegov život. 

 

Njegova obitelj podrazumeva roditelje, dve supruge i trenutnu djevojku, djecu i braću, a svaki od njih igrao je određenu ulogu u oblikovanju njegovog osobnog i profesionalnog identiteta.

 

Josip Mamić i Lucija Mamić - ko su majka i otac Zdravka Mamića

Zdravko Mamić potiče iz porodice koja je imala značajan uticaj na njegov razvoj i životne izbore. Njegov otac, Josip Mamić (1931-2003), rođen je u malom selu blizu Tomislavgrada, gdje je imao dvojicu braće, Marijana i Stojana, kao i sestru. 

Josip je kao najstariji sin bio primoran da rano počne raditi kako bi pomogao porodici, posebno nakon što su poslije Drugog svjetskog rata mnoge porodice postale osiromašene. Nakon odsluženja vojnog roka, zajedno sa braćom, otišao je u Crnu Goru, gdje su radili na velikim infrastrukturnim projektima.

U 1955. godini, Josip se oženio i preselio u Bjelovar, gdje je postao uspješan ugostitelj, vlasnik restorana, a kasnije je radio i u Njemačkoj, gdje je imao tri restorana. Njegova sposobnost organizacije i vođenja timova radnika bila je očigledna, što je omogućilo Mamiću da razvije svoje poslovne vještine. 

U Bjelovaru je osnovao dom i stvorio stabilan život za svoju porodicu. Njegova podrška i vrijednosti koje je prenio na Zdravka ostavile su dubok trag na njegov život.

Ranjen Mamić prilikom posjete očevom grobu

Kada je sa porodicom 2017. bio u Tomislavgradu, gdje svake godine odlazi na misu zadušnicu povodom godišnjice smrti oca koji je tu doživio infarkt (porodica mu postavila spomen-ploču), pucano je na Mamiće, a Zdravko je ranjen u nogu.

U 12 sati primljena je dojava da je u mjestu Zidine, opština Tomislavgrad N.N. osoba iz nepoznatog vatrenog oružja pucala u smjeru Z.M. rođenog 1959. godine. Na mjesto događaja su izašli policijski službenici. U toku je uviđaj i dalji operativni rad“, rekli su tada u policiji.

Lucija Mamić, Zdravkova majka, odigrala je veliku ulogu u njegovom odgoju. Odrasla je u tradicionalnoj porodici, gdje su se cijene porodica i radna etika poštovale. 

Lucija je oduvijek podsticala Zdravkovu ljubav prema nogometu i obrazovanju, naglašavajući važnost truda i posvećenosti. Njena briga za djecu i predanost porodici omogućile su Zdravku da se fokusira na svoje snove.

On često ističe koliko mu je važna podrška koju je dobio od svojih roditelja, posebno od majke, koja je, iako sada stara 90 godina, ostala snažna figura u njegovom životu. 

Njihov odnos obilježen je dubokim emocionalnim vezama, a on smatra da je zahvaljujući majčinom vaspitanju uspio da se izgradi kao čovjek.

Zdravko Mamić supruga - ko su Nada Mamić i Marina Mamić

Kada je u pitanju Zdravko Mamić žene su definitivno njegova slaba tačka.

Njegova prva supruga, Nada Mamić, udala se za Zdravka kada je imao samo 21 godinu. Ova veza donijela je rođenje njihovog sina, Maria, koji se kasnije takođe bavio nogometom. 

Nada je bila devet godina starija od Zdravka, a njihova ljubavna priča završila je razvodom, koji je on kasnije objasnio kao rezultat ljubomore i svojih grešaka, uključujući varanje. Iako su se razdvojili, Zdravko i Nada su zadržali prijateljski odnos, a on često ističe koliko mu je ona važna.

Nakon Nade, on se oženio Marinom Mamić, s kojom ima dvije kćeri, Ivu i Luciju. Marina se povukla iz javnosti i ne voli biti u centru pažnje, ali se o njoj zna da je bila velika podrška Zdravku tokom njegovih uspjeha i kontroverzi. 

Zdravko je u jednom intervjuu otkrio da je s Marinom imao ljubav na prvi pogled, iako su kasnije u njihovom braku postojale razne izazove, uključujući i teške trenutke usljed Zdravkovih pravnih problema.

Oba braka Zdravka Mamića obilježena su njegovim intenzivnim radom i ambicijama, ali i komplikovanim ličnim životom. Mamić često naglašava koliko su mu njegove žene i djeca važni, i kako su mu pružali podršku u teškim trenucima. 

Sa druge strane, njegova reputacija i kontroverze koje ga prate često su izazivali pritisak na njegove bliske odnose, čineći ga predmetom medijskih spekulacija. 

Njegove bivše supruge, Nada i Marina, ostale su dio njegovog života, iako su se objema povukle iz javnog života kako bi zaštitile svoju privatnost, ali i praveći otklon od njegovih “švrljanja”.

Zdravko Mamić Jelena Planinić

 

Jelena Planinić je postala poznata kao nova ljubavna interes Zdravka Mamića, što je dodatno podiglo prašinu u medijima. 

Razlika u godinama između njih, koja iznosi više od 30 godina, privukla je pažnju javnosti, ali nije umanjila zanimanje za ovu vezu. 

 

Hrvatski kontroverzni biznismen je otvoreno govorio o svom odnosu s Jelenom, naglašavajući koliko je ona za njega važna.

 

Njihova veza navodno je počela kada je Jelena radila kao njegova tajnica, a ubrzo je postala više od profesionalnog odnosa. 

 

Mediji su izvještavali da su viđeni zajedno u nekoliko prilika, uključujući izlazak u noćnim klubovima i javnim događanjima, gdje su razmjenjivali nježnosti. Zdravko je često isticao koliko mu je Jelena važna, a izvori bliski paru govore da je ona postala njegova najveća podrška u teškim trenucima.

 

Iako je Jelena ranije bila u braku, njen odnos sa Zdravkom Mamićem pokrenuo je brojne spekulacije i komentare u javnosti. Mnogi su se zapitali kako će ovaj brak uticati na Mamićeve već postojeće porodične odnose, s obzirom na njegovu prošlost s bivšim suprugama, Nadom i Marinom.

 

Jedan od najintrigantnijih aspekata njihove veze je i to što se Jelena nedavno preselila u Mostar, gdje su zajedno kupili stan. Ovo je dodatno pojačalo priče o njihovom zajedničkom životu i potencijalnim planovima za budućnost, uključujući spekulacije o mogućem braku.

 

Zdravko je, uprkos svojim pravnim problemima i kontroverzama, nastavio da gradi svoj život sa Jelenom Planinić, dok njihova veza ostaje pod budnim okom medija i javnosti.

 

Lucija Mamić i Iva Mamić - ko su kćeri Zdravka Mamića

Lucija i Iva Mamić, kćeri Zdravka Mamića, predstavljaju drugu generaciju poznate obitelji, koja je često bila u središtu pažnje javnosti. Zdravko, kao istaknuta figura u hrvatskom nogometu, uspio je stvoriti uspješnu karijeru, ali su njegove kćeri također zaslužile svoju pažnju.

Zdravko Mamić ima kćeri Ivu i Luciju iz braka s Marinom. Iako posjeduju profile na društvenim mrežama, njihovi sadržaji su privatni i nisu dostupni svima. 

Lucija je prije dvije godine započela svoj biznis otvaranjem prodavnice za pse koja nudi odjeću, kozmetiku, poslastice i modne dodatke za ljubimce.

U 2017. godini, Zdravko je podijelio fotografiju sa svojim kćerima nakon što je Lucija diplomirala na Griffith Collegeu u Dublinu. Tada je izrazio ponos riječima: 

"Najponosniji sam otac na svijetu. Moja kćer Lucija diplomirala je s odličnim uspjehom i proglašena najboljom studenticom generacije. Zahvalan sam svojoj porodici na sreći koju mi donose, jer je porodica jedino pravo utočište u ovom hladnom svijetu."

U martu 2021. godine, Zdravko se pohvalio i uspjehom mlađe kćeri Ive, koja je diplomirala u Švicarskoj. 

"Moja najmlađa kći Iva je diplomirala na Glion Institute of Higher Education s odličnim rezultatima. Ponosan sam na svoju porodicu koja je odgajila troje uzornih mladih ljudi. Obrazovanje je put do bolje budućnosti, a nadam se da će svi mladi imati priliku da ostvare svoje snove" - rekao je otac.

 

Prema informacijama iz Jutarnjeg lista, Iva je suvlasnica firme u Čitluku koja upravlja farmama solarnih ćelija. 

Sestre Mamić blisko su povezane s drugim suprugama nogometaša, posebno s Izabel Kovačić, suprugom Matea Kovačića, te se često druže na privatnim okupljanjima. Prilikom vjenčanja nogometaša Tina Jedvaja i Dine Dragije, zabilježene su kako uživaju u proslavi.

Zdravko Mamić sin - ko je Mario Mamić

Mario Mamić, sin Zdravka Mamića i Nade, postao je prepoznatljiva figura u hrvatskom društvu, posebno zbog svog nasljeđa i veze sa ocem, koji je jedan od najkontroverznijih funkcionera u svijetu nogometa. Mario je rođen 1991. godine i odrasla je u okruženju koje je bilo obilježeno uspjehom i izazovima Zdravka Mamića.

Odrastajući u porodici koja je imala značajan uticaj na hrvatski nogomet, Mario je već kao mlad pokazivao zainteresiranost za sport i menadžerske poslove. Zdravko Mamić, kao jedan od najuticajnijih menadžera u regiji, često je pružao savjet i podršku svom sinu u njegovim profesionalnim ambicijama.

Mario Mamić je tokom godina preuzeo aktivnu ulogu u poslovanju porodice, a njegov interes za menadžment i nogomet doveo je do toga da postane agent nekim od igrača. 

Njegova karijera u svijetu sporta nije bila bez izazova, ali je uspio da se izbori za svoje mjesto, koristeći lekcije koje je naučio od oca.

Iako se često nalazio u središtu pažnje zbog očevih skandala i pravnih problema, Mario je nastojao da gradi sopstvenu reputaciju, fokusirajući se na razvoj svojih vještina i znanja. Njegova povezanost sa ocem i porodicom ostaje snažna, a Mario često ističe koliko mu je važno nasljedstvo koje mu je Zdravko ostavio.

Osim svog profesionalnog života, Mario je poznat po svojoj ljubavi prema sportu, a posebno nogometu, što ga dodatno povezuje s porodicom i njihovim zajedničkim interesima. Kroz sve izazove koje su prošli, Mario Mamić se trudi da izgradi svoju priču, dok istovremeno poštuje svoje korijene i porodičnu tradiciju.

Zdravkova braća Mamić - ko su Zoran Mamić i Stojan Mamić

Zoran i Stojan Mamić, Zdravkova braća, igraju značajnu ulogu u njegovom životu i karijeri. Ova braća, rođena u Bjelovaru, odrasla su u porodici koja je vrednovala rad, tradiciju i zajedništvo.

Stojan Mamić bio je najstariji brat, rođen 1957. godine. Iako je imao talenta za nogomet, njegova karijera nije se razvila onako kako je to očekivano. 

Stojan je igrao za Dinamo i Hajduk, ali se suočavao s različitim izazovima tokom svoje karijere, uključujući i povrede. Njegov potencijal prepoznali su mnogi, uključujući i trenera Tomislava Ivića, koji je jednom prilikom izjavio da je Stojan jedan od najvećih talenata koje je trenirao. 

Ipak, prečesto je bio u sjenci drugih igrača, a na kraju se povukao iz profesionalnog nogometa i prešao u menadžerske vode, gdje je nastavio doprinositi porodici.

Zoran Mamić, rođen 1971. godine, takođe je igrao ključnu ulogu u fudbalskoj karijeri. Kao talentovani vezni igrač, Zoran je bio dio Dinama i reprezentacije Hrvatske. 

Njegova karijera obilježena je uspjehom na terenu, ali je, kao i njegov brat, često bio pod pritiskom i u sjenci očeve reputacije. 

Mamić Zoran se povukao iz profesionalnog igranja i prešao u trenerske vode, gdje je takođe imao uspjeha, trenirajući različite klubove.

Braća su se kroz godine suočavala s mnogim izazovima, ali su ostali bliski i podržavali jedni druge. Njihov odnos odražava snažnu porodicu koja se bori sa složenim situacijama, a Zdravko često ističe važnost podrške i zajedništva sa svojom braćom u svim životnim izazovima. 

On je svakako složena ličnost koja simbolizuje uspjeh i pad u svijetu sporta. Baš onakva kada kažemo da ništa nije crno ni bijelo - isto možemo reći za njega.


hrvatski-nacionalni-tim-veterani-ilustracija

Zdravko Mamić - Dinamo Zagreb transferi

Igrač

Klub

Godina

Iznos (miliona eura)

Luka Modrić

Tottenham

2008

21

Alen Halilović

Tottenham

2013

15

Mateo Kovačić

Inter

2013

15

Eduardo da Silva

Arsenal

2007

15

Vedran Ćorluka

Manchester City

2007

13

Dejan Lovren

Lyon

2010

9,5

Mario Mandžukić

Wolfsburg

2010

9

Boško Balaban

Aston Villa

2001

7,8

Ognjen Vukojević

Dinamo Kiev

2008

6

Jerko Leko

Dinamo Kiev

2003

5,5

Tin Jedvaj

Tottenham

2013

5

Domagoj Vida

Dinamo Kiev

2013

5

Ivica Olić

CSKA Moscow

2003

5

Milan Badelj

Hamburg

2012

4,5

Nikola Pokrivač

Monaco

2008

3,5

Boštjan Cesar

Marseille

2005

2,5

Hrvoje Čale

Trabzonspor

2008

2,2

Gordon Šildenfeld

Beşiktaş

2008

1,7

Ivan Bošnjak

Genk

2006

1,7

Niko Kranjčar

Hajduk Split

2005

1,5

Tomislav Šokota

Benfica

2001

1,5

Ivica Vrdoljak

Legia Warsaw

2010

1

Goce Sedloski

Vegalta Sendai

2004

1

Edi Bosnar

Sturm Graz

2001

0,95

Dino Drpić

Karlsruher SC

2009

0,9

Mihael Mikić

Hiroshima

2009

0,8

Jasmin Agić

Incheon United

2005

0,8

Josip Tadić

Grenoble

2009

0,6

Mario Jurić

Shinnik Yaroslavl

2003

0,6

Tomislav Mikulić

Standard Liège

2008

0,5

Dario Jertec

Hajduk Split

2008

0,5

Marijan Buljat

Hajduk Split

2008

0,5

Goran Ljubojević

Genk

2006

0,5

Danijel Pranjić

Heerenveen

2005

0,5

Dodo

Gabala

2011

0,3

Darijo Zahora

Rosenborg

2009

0,28

Edi Bosnar

Rijeka

2006

0,2

Vedran Ješe

Thun

2006

0,2

Stipe Lapić

Kuban

2004

0,2

Eto

PAOK

2011

0,16

Emiljano Vila

Giannina

2011

0,12

Dumitru Mitu

Panathinaikos

2004

0,1

Preuzeo je GNK Dinamo Zagreb, tada peti klub u Hrvatskoj, 2002. godine, kada je imao 106 pravnih sporova. Danas je taj isti Dinamo 33. na UEFA-inoj rang-listi (sljedeći tim iz regije je Crvena zvezda, koja zauzima 50. mjesto), a prema podacima Transfermarkta, njegova vrijednost iznosi 120 milijuna eura, bez obzira na omladinsku školu i infrastrukturu.

 

Tijekom svog mandata, prodao je igrače s ukupnim prometom od milijarde eura (godišnji porez koji se može usporediti s petogodišnjim porezom za cjelokupni hrvatski sport).



Bio je ključna figura koja je stajala iza svih uspjeha zagrebačkog Dinama u protekle dvije decenije, posebno u vezi s unosnim transferima. 

 

Njegova vještina u pregovorima omogućila je Dinamu da proda igrače po rekordnim sumama, često postavljajući nove standarde u regionu. Klub je zaradio stotine miliona eura zahvaljujući njegovom umijeću da prepozna talenat i proda igrače europskim gigantima.

 

Među najpoznatijim transferima su Luka Modrić, Mateo Kovačić, Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka i mnogi drugi. 

 

Ovi igrači su stasali u Dinamu, a reprezentaciju Hrvatske vodili su do brojnih uspjeha i medalja (Svjetska prvenstva i UEFA Liga nacija), a Mamić je uvijek uspijevao da ih proda za visoke sume, često daleko iznad prosjeka za region. 

Najunosniji transferi u povijesti Dinama su:

Igrač

Godina transfera

Cijena (eura)

Klub (u koji je prešao)

Klub (iz kojeg je došao)

Dolazak u Dinamo

Luka Modrić

2008

21.000.000

Tottenham

Zadar

2002

Eduardo da Silva

2007

13.500.000

Arsenal

Brazil

2003

Vedran Ćorluka

2007

13.000.000

Manchester City

Dinamo

2001

Mateo Kovačić

2013

11.000.000

Inter

Dinamo

2001

Dejan Lovren

2010

8.000.000

Lyon

Dinamo

2004

Boško Balaban

2001

7.800.000

Aston Villa

Rijeka

2000

Mario Mandžukić

2010

7.000.000

Wolfsburg

Zagreb

2007

Ognjen Vukojević

2008

6.000.000

Dinamo Kijev

Lierse

2007

Jerko Leko

2003

5.500.000

Dinamo Kijev

Dinamo

1998

Tin Jedvaj

2013

5.000.000

Roma

Dinamo

2010

Ivica Olić

2009

5.000.000

CSKA

Zagreb

2007

Domagoj Vida

2018

5.000.000

Dinamo Kijev

Dinamo

2009

Šime Vrsaljko

2016

4.880.000

Đenova

Zadar

2000

 

Evo pregleda najgorih transfera Dinama, temeljenih na finansijskim gubicima:

Najgori transferi Dinama, zasnovani na finansijskim gubicima, uključuju:

Igrač

Godina kupovine

Cijena (eura)

Klub (iz kojeg je došao)

Godina prepuštanja

Prepušten u klub

Adrián Calello

2009

2.200.000

Independiente

2013

Sieni

Boško Balaban

2001

5.800.000

Brugge

2009

Panionios

Pedro Morales

2008

1.600.000

Club Universidad de Chile

2013

Malagi

Miroslav Slepička

2009

Nepoznato

Sparta Prag

2011

Sparti

Ivan Krstanović

2011

1.450.000

Zagreb

2013

Rijeka

Sammir

2007

1.400.000

Nepoznato

2014

Getafe

Walid Atta

2011

1.200.000

Lokomotiva

2012

Helsingborg

Guillermo Suárez

2008

1.000.000

Tigre

2010

Otpušten

Jakub Sylvestr

2010

1.500.000

Slovan Bratislava

2013

Aue

Anderson Costa

2006

800

Vasko

2008

Bahia

Zdravko je definitivno učinio da klub iz Zagreba postane balkanski "Porto" kada su u pitanju prodaje mladih talenata.

 

Istaći ćemo još neke trasfere koji su bili posebno propraćeni u javnosti, uglavnom zbog kontroverzi.

navijaci-hrvatske-reprezentacije

Halilović Dinamo - Mamić zbog Alena izgubio 13,5 miliona eura

Alen Halilović, nekadašnji ofanzivni nogometaš Dinama iz Zagreba i veliki talenat, potpisao je 2014. godine za Barcelonu B, uprkos tadašnjoj zabrani transfera koju je klub imao. 

 

Transfer je bio vrijedan 6,5 miliona eura, a dogovor je potvrdio tadašnji predsjednik Barcelone, Joseph Maria Bartomeu. Halilović je bio najavljivan kao "hrvatski Mesi" i velika nogometna nada, ali se nije uspio prilagoditi u Barceloni.

 

Iako se transfer na Kamp Nou činio kao ogroman iskorak u karijeri mladog talenta, Halilović je većinu svog vremena proveo u Barceloni B, igrajući u Segundi. Prvu i jedinu priliku u prvom timu imao je u meču protiv Elchea u Kupu kralja. 

 

Njegov boravak u Barseloni pokazao se kao neuspješan, jer veliki klubovi često "pojedu" mlade igrače koji nisu dovoljno spremni za taj nivo takmičenja.

 

"Po mom dolasku u Barcelonu postojao je jasan plan. Prvu godinu sam trebao igrati za B tim, kako bih se što bolje prilagodio klubu. Međutim, trenirao sam s prvim timom i odigrao nekoliko utakmica. Izgubio sam strpljenje, htio sam igrati svaku utakmicu i tu sam pogriješio", govori Halilović.

 

Mamić je imao velike planove za Halilovića. Prelazak u Barcelonu bio je očekivan kao jedan od najvećih transfera, međutim, spekulacije o ranijem prelasku u Tottenham za 20 miliona eura nisu se ostvarile, što je izazvalo burne reakcije u Hrvatskoj. 

 

Tako je Zdravko izgubio već viđenih 13,5 miliona eura više.

 

Gordon Schildenfeld u Bešiktašu mjesto Drpića

Gordon Schildenfeld, defanzivac Dinama, bio je jedan od ključnih igrača tijekom svog vremena u klubu. Njegov transfer u Bešiktaš za 1,7 miliona eura 2008. godine označio je početak niza uspješnih prodaja defanzivaca iz Dinama. 

 

Schildenfeldov doprinos Dinamu bio je značajan, a Mamić je još jednom pokazao vještinu u prodaji igrača.

 

Dino Drpić - bivšem muž Nives Celzijus zbog Mamića 

 

Dino Drpić, bivši muž Nives Celzijus, trebalo je da iz Dinama pređe u Bešiktaš. No, sukob Drpića i Zdravka Mamića upropastio je transfer. 

 

Naime, Mamić je insistirao da njegov sin Mario Mamić, tada već poznati nogometni agent, bude zastupnik Drpića tokom pregovora sa turskim klubom. Drpić je odbio tu ponudu, želeći da samostalno vodi svoje pregovore, što je izazvalo napetost između njih.

 

Nedugo zatim, u javnost je dospjela famozna fotografija Drpićeve zadnjice, poslana čelnicima Bešiktaša. Ovaj incident je naveo turski klub da odustane od dogovora, što je propalo veliki transfer za Drpića. 

 

Umjesto njega, Bešiktaš je ubrzo angažirao drugog igrača “Modrih”, već pomenutog Gordona Schildenfelda. 

 

Mnogi su tada špekulisali da je incident s fotografijom bio "sabotiran," u kontekstu Mamićevih nesuglasica s Drpićem, iako to nikada nije zvanično potvrđeno.

Dani Olmo Dinamo

Dani Olmo, mladi španjolski veznjak, postao je ključni igrač Dinama Zagreb od trenutka kada je stigao u klub 2014. godine iz Barcelone, gdje je bio dio omladinske akademije. 

Tijekom svojih godina u Dinamu, Olmo je impresionirao navijače i stručnjake svojim tehničkim sposobnostima, kreativnošću i sposobnošću da se uklopi u tim. Iako je bio stranac, brzo je postao omiljen među fanovima, a njegovo ime se redovno provlačilo u vijestima o velikim transferima.

U januaru 2020. godine, Olmo je potpisao ugovor sa njemačkim Lajpzigom za 20 miliona eura, što je bio veliki trenutak za Španjolca. 

Ovaj transfer je jasno pokazao da je najbolji hrvatski nogometni klub pod Mamićevim vođstvom nije samo rasadnik domaćih talenata, već i organizacija koja može prepoznati i razvijati talentovane igrače iz inostranstva. 

Olmo je nastavio svoju karijeru u Lajpzigu, gdje je postao ključni dio tima i još jednom dokazao da je zagrebački klub pravi uzgajivač vrhunskih nogometnih talenata.

Dani Olmo Barcelona

Španski reprezentativac potpisao je ugovor na šest godina s otkupnom klauzulom od čak pola milijarde eura.

Jedna od najdužih transfer saga konačno je došla do kraja - Dani Olmo, reprezentativac Španjolske, zvanično je predstavljen kao novi član Barcelone, u koju se vratio nakon desetogodišnje pauze.

Transfer iz Lajpziga koštao je Barcelonu 55 miliona eura, a Olmo je potpisao šestogodišnji ugovor koji uključuje otkupnu klauzulu od nevjerovatnih 500 miliona eura.

Podsjećamo, jedan od najistaknutijih igrača na nedavno završenom Europskom prvenstvu u Njemačkoj, Olmo je napustio Barcelonu 2014. godine i prešao u zagrebački Dinamo. Nakon šest godina, prodat je Lajpzigu za 30 miliona eura.

Tijekom boravka u Bundesligi, odigrao je 148 utakmica, postigao 29 golova i zabilježio 34 asistencije.

Prije toga, igrao je za Zagrepčane, a prilikom potpisivanja za Katalonce zvao je Zdravka Mamića i kroz suze mu se zahvalio na svemu.

Mamić Eduardo

Jedan od najznačajnijih transfera Zdravka Mamića bio je prodaja Eduarda da Silve u Arsenal 2007. godine za 13,5 miliona eura. 

Eduardo, rođen u Brazilu, ali sa hrvatskim državljanstvom od 2002, brzo je postao omiljen u Zagrebu zbog svojih izvanrednih igračkih vještina i sposobnosti da postigne golove. Njegov uspjeh u Dinamu privukao je pažnju velikih europskih klubova, a Arsenal je bio prvi koji je prepoznao njegov potencijal.

Transfer je označio početak nove ere u kojoj su veliki europski klubovi počeli ozbiljno gledati na igrače iz Dinama. 

Eduardo je postao ključna figura u Arsenalovoj ekipi, ali je njegova karijera u Engleskoj pretrpjela težak udarac zbog povrede, što je dodatno naglasilo važnost njegovog transfera iz Dinama. 

Ipak, ovaj transfer je Mamiću otvorio vrata za dalja pregovaranja s drugim klubovima, čime je zagrebački klub ojačao reputaciju u Europi.

Mamić Modrić - kako je Luka postao najbolji nogometaš svijeta

Luka Modrić je bez sumnje najuspješniji igrač koji je prošao kroz Dinamov sustav pod Mamićevim vodstvom. Prodan je Totenhemu 2008. godine za 21 milion eura, što je tada bio rekord za klub i Prvu HNL. 

Modrić je stigao kao mladi igrač i brzo se istakao svojim talentom, sposobnošću da kontrolira sredinu terena i izvanrednim pasovima.

Njegov transfer u Totenhem nije samo bio prekretnica za njega osobno, već i za zagrebački klub, jer je pokazao da hrvatski nogomet može postati relevantan na svjetskoj nogometnoj sceni. 

Modrić je kasnije, iako nije na listi kada su najbolji strijelci svjetskih i europskih prvenstava u nogometu i najbolji strijelci španjolske lige svih vremena, postao jedan od najboljih veznjaka na svijetu, osvojivši Ligu prvaka s Real Madridom i Zlatnu loptu kao najbolji nogometaš na svijetu. 

Njegov nasljednik u kraljevskom klubu je Jude Bellingham, talentiran engleski nogometaš koji će osigurati kontinuitet uspjeha i podebljati rekord koji drži Real kada su osvajači Lige prvaka tema.

Njegova karijera i dalje služi kao inspiracija mladim igračima u Dinamu, a njegov uspjeh potvrdio je Mamićevo umijeće u prepoznavanju i razvijanju talenata.

Mamić Gvardiol - Joškov put do najskupljeg defanzivca u povijesti

Joško Gvardiol, talentirani defanzivac, postao je jedan od najnovijih primjera uspješne prodaje pod Mamićevim vođstvom. 

Njegov transfer u Lajpzig za 16 miliona eura dodatno je potvrdio Mamićevu sposobnost da izvlači maksimalnu vrijednost iz mladih talenata. 

Gvardiol je započeo svoju karijeru u Dinamu i brzo je stekao reputaciju kao jedan od najperspektivnijih defanzivaca u Europi.

Nakon prelaska u Lajpzig, Gvardiol je nastavio da se razvija u Bundesligi, gdje je igrao ključnu ulogu u odbrani, a njegov stil igre, koji kombinuje snagu i brzinu, postao je prepoznatljiv.

Tako je 2023. Joško Gvardiol potpisao za Man City na pet godina za sumu od 90 miliona eura. Postao je tako najskuplji defanzivac u cijeloj povijesti nogometa.

Ovo su samo neki transferi Zdravka Mamića, nadaleko poznati.

Njegova sposobnost da izgradi klub iz Zagreba kao respektabilan klub je impresivna, ali pravni problemi, optužbe za korupciju i sudske presude su zasjenili taj uspjeh. 

 

Na njegovom primjeru vidi se kako se ambicija i pohlepa mogu sudariti, što dovodi do sukoba s pravosudnim sistemom. Njegova priča je opomena o rizicima i posljedicama moći, kao i o tome koliko brzo može doći do pada s vrha. 

 

Bez obzira na to kako ga ko doživljava, jasno je da ostavlja dubok trag u hrvatskom nogometu i šire.


Osim nogometa, možete se zabaviti i uz loto klađenje, a naše promo ponude vas nipošto neće ostaviti ravnodušnima.