Šta je ofsajd pravilo u nogometu?
Ofsajd je jedno od najvažnijih pravila u nogometu, ali i najčešće pogrešno shvaćenih. Pravilo ofsajda definira nedozvoljenu poziciju napadača u odnosu na obrambene igrače protivničke ekipe. Kada je napadač bliže golu protivnika od lopte i pretposljednjeg igrača obrane, uključujući golmana, nalazi se u ofsajd poziciji. Ako u tom trenutku dobije loptu ili na drugi način utječe na igru, ofsajd će biti dosuđen i igra će se zaustaviti.
Iako je ofsajd jedno od najvažnijih nogometnih pravila, često oko njega vlada zabuna. Formula online kladionica neće dozvoliti da čitaoci naših tekstova budu zbunjeni pa smo za vas spremili odgovor na pitanje šta je ofsajd, kada se sudi, šta je pasivni ofsajd, ali i kako se ovo pravilo mijenjalo kroz povijest .
Ukoliko ste vjerni fan fudbala, sigurno uživate uz klađenje na nogomet uz dobre kvote i odličnu ponudu igara na sve najvažnije svjetske lige.
Šta ofsajd predstavlja?
Ofsajd (eng. offside) je termin koji se koristi ne samo u fudbalu već i u drugim sportovima, a potječe iz engleskog jezika. U sportskom kontekstu, offside znači biti u nedozvoljenoj poziciji iza linije protivničke obrane. Iako je termin izvorno engleski, danas je globalno prihvaćen.
Često se postavlja pitanje da li je ispravno reći ofsajd ili opsajd. S obzirom na porijeklo riječi i njeno izvorno značenje, pravilno je reći ofsajd. Slobodno ispravite svakoga ko koristi izraz "opsajd".
Kako se ofsajd pravilo primjenjuje?
Ofsajd pravilo se primjenjuje u tri ključna segmenta igre: prepoznavanje nedozvoljene pozicije, dosuđivanje ofsajda i sankcionisanje prekršaja. Da bi igrač bio u ofsajdu, mora biti na protivničkoj strani terena, bliže gol liniji protivnika od lopte i pretposljednjeg obrambenog igrača, uključujući golmana.
Važno je napomenuti da ruke igrača, uključujući golmana, ne ulaze u razmatranje ofsajda. Kada igrač dobije loptu od suigrača ili se aktivira u igru dok je u ofsajd poziciji, ofsajd će biti dosuđen. Ako se igrač u ofsajd poziciji ne aktivira, ofsajd se neće suditi, što se naziva pasivni ofsajd.
Kada sudija dosudi ofsajd, protivnička ekipa izvodi indirektan slobodan udarac s mjesta gdje je prekršaj napravljen. Ne dodjeljuje se žuti karton niti bilo koja druga sankcija za igrača uhvaćenog u ofsajdu.
Kada se ne primjenjuju ofsajd pravila?
Postoje situacije u kojima se ofsajd pravilo ne primjenjuje, a to su:
- Kada se izvodi aut
- Kada se izvodi korner
- Kada se izvodi gol-aut
U ovim situacijama, igrači ne mogu biti u ofsajdu bez obzira na svoju poziciju na terenu.
Kako su se razvijala ofsajd pravila?
Ofsajd pravilo je jedno od nogometnih pravila koje se najviše mijenjalo kroz povijest. Prvo pravilo ofsajda uvedeno je 1886. godine i glasile je: igrač je u ofsajdu ako ispred njega nije najmanje tri obrambena igrača kada dobije loptu iz pravca svog gola. Danas je ova verzija pravila nezamisliva.
Sljedeća promjena desila se 1924. godine, kada je pravilo izmijenjeno tako da je napadač u ofsajdu ako ispred njega nisu barem dva obrambena igrača, uključujući golmana.
Godine 1990. došlo je do nove značajne promjene. Tada je uvedeno pravilo da napadač nije u ofsajdu ako je u liniji s pretposljednjim igračem obrane. Ova promjena je dodatno dinamizirala igru i učinila je atraktivnijom za gledaoce.
Uticaj tehnologije na ofsajd pravilo
Razvoj tehnologije, posebno uvođenje VAR (Video Assistant Referee) sistema, značajno je utjecao na primjenu ofsajd pravila. VAR omogućava sudijama da pregledaju sporne situacije i donesu ispravne odluke na osnovu video snimaka. Ovo je posebno korisno u situacijama kada je ofsajd marginalan i teško ga je primijetiti golim okom.
Kontroverzne ofsajd situacije
Kroz istoriju fudbala, bilo je mnogo kontroverznih ofsajd situacija koje su izazvale polemike i rasprave. Jedna od najpoznatijih situacija desila se na Svjetskom prvenstvu 1966. godine u finalu između Engleske i Zapadne Njemačke. Engleska je postigla gol koji je dugo bio predmet debate da li je postignut iz ofsajd pozicije ili ne.
Još jedna kontroverzna situacija desila se na Svjetskom prvenstvu 2010. godine kada je gol Engleske protiv Njemačke poništen zbog ofsajda, iako je lopta prešla gol liniju. Ova situacija je ubrzala uvođenje tehnologije za liniju gola i VAR sistem kako bi se izbjegle slične greške u budućnosti.
Ofsajd i taktika u nogometu
Ofsajd pravilo ne samo da utječe na suđenje već ima i veliki utjecaj na taktiku timova. Treneri često koriste ofsajd zamku kao defanzivnu strategiju. Ofsajd zamka podrazumijeva koordinisano pomicanje defanzivne linije naprijed kako bi napadač protivničkog tima ostao u ofsajd poziciji.
Međutim, ova taktika nosi rizik. Ako defanzivna linija nije dobro usklađena, protivnički napadač može izbjeći ofsajd i naći se u idealnoj poziciji za postizanje gola. Zato je ofsajd zamka strategija koja zahtijeva visok nivo discipline i komunikacije među obrambenim igračima.
Pasivni ofsajd i njegova primjena
Pasivni ofsajd je koncept koji često zbunjuje ljubitelje nogometa. Igrač je u pasivnom ofsajdu kada je u nedozvoljenoj poziciji, ali ne utječe direktno na igru. Ovo pravilo je uvedeno kako bi se spriječilo da igrači koji nisu uključeni u trenutnu akciju budu kažnjeni za ofsajd.
Na primjer, ako napadač stoji u ofsajd poziciji, ali ne pokuša da dođe do lopte ili utječe na protivničke igrače, sudija neće dosuditi ofsajd. Pasivni ofsajd omogućava tečniji tijek igre i spriječava nepotrebne prekide.
Kako objasniti šta je ofsajd?
Kada objašnjavate šta je ofsajd nekome ko prvi put gleda nogomet, važno je naglasiti da se fokus treba držati na pretposljednjem igraču obrane, a ne na posljednjem. Razlog tome je što se golman računa kao jedan od obrambenih igrača.
Dakle, ako je golman pretposljednji igrač, napadač će biti u ofsajdu ako je ispred njega samo još jedan obrambeni igrač. Međutim, ako su dva igrača iza golmana, ofsajd će biti dosuđen jedino ako je napadač ispred pretposljednjeg igrača obrane.
Ovo pravilo može izgledati zbunjujuće, ali kada se jednom razumije, postaje mnogo lakše pratiti i suditi nogometne mečeve. Sada kada ste dobro upoznati s ovim pravilom, možete uživati u nogometnim mečevima na pravi način. Ako želite dodatno da se zabavite, registrujte račun za klađenje na Formuli, prebacite sredstva i kladite se kada god i odakle god poželite.