Pravila tenisa za koje možda niste znali
Sigurni smo da ljubitelji tenisa dobro poznaju osnovna pravila tenisa, ali šta je sa onim malo manje poznatim ili pravilima oko kojih se često zbunimo?
Znate li koje su tačne dimenzije teniskog terena, pravila za serviranje u tenisu, koji sve teniski udarci postoje, kada se igrači smjenjuju na servisu i druge slične zanimljivosti?
Ukoliko ne raspolažete ovim informacijama i ne možete ih “kao iz topa ispaliti” dok sa društvom uživate u praćenju sporta, na pravom ste mjestu. Formula online kladionica je pripremila zanimljiv vodič koji se tiče pravila u tenisu i riješila da vas do detalja obuči za praćenje mečeva.
Provjerite i najbolje kvote za klađenje na tenis pred svaki važan meč i praćenje sjajnih mečeva podignite na još uzbudljiviji nivo.
Dimenzije teniskog terena i osnovna podjela teniskih podloga
Kada je u pitanju teniski teren dimenzije su dužine 23.77 metara i širine 8.23 metara za pojedinačne mečeve. Kada se igraju dublovi, širina terena se povećava na 10.97 metara, pa su logično i dimenzije terena za tenis veće.
Teren za tenis je podijeljen na dva jednaka dijela mrežom koja je obješena na sajlu ili metalni kabal, koji je pričvršćen za stubove visine 1.07 metara na krajevima. U sredini, mreža je zategnuta na visinu od 91.4 centimetara i pričvršćena za teren srednjom trakom. Mreža mora biti dovoljno gusta da lopta ne može da prođe kroz nju. Traka koja pokriva vrh mreže i srednja traka moraju biti bijele boje.
Specifikacije mreže i stubova:
- Prečnik kabla ili metalnog užeta ne smije biti veći od 0.8 centimetara.
- Širina srednje trake ne smije biti veća od 5 centimetara.
- Dubina trake sa obje strane treba da bude između 5 i 6.35 centimetara.
Za dubl mečeve, stubovi treba da budu postavljeni 0.914 metara izvan dubl linija na svakoj strani. Za pojedinačne mečeve, ako se koristi mreža za singl, stubovi su takođe postavljeni 0.914 metara izvan terena za singl na svakoj strani. Ako se koristi mreža za dubl, ona mora biti obješena na letvice koje su visoke 1.07 metara, a njihove sredine moraju biti 0.914 metara izvan terena za singl.
Dimenzije i obilježja linija:
- Stubovi mreže ne smiju biti širi od 15 centimetara u prečniku ili obimu.
- Letvice za singl ne smiju biti šire od 7.5 centimetara u prečniku ili obimu.
- Stubovi i letvice za singl ne smiju da budu viši od 2.5 centimetara iznad kabla ili metalnog užeta.
Linije koje ograničavaju krajeve i strane terena nazivaju se osnovne linije (baselines) i uzdužne linije (sidelines). Na udaljenosti od 6.40 metara od mreže, između uzdužnih linija, povučene su servis linije. Površina sa svake strane mreže, između servis linije i uzdužnih linija, podijeljena je na dva jednaka dijela linijom zvanom srednja servis linija (central service line).
Svaka osnovna linija je presječena linijom zvanom centralni znak (centremark), koja je dužine 10 centimetara i povučena je unutar igrališta, paralelno sa uzdužnim linijama.
Centralna servis linija i centralni znak trebaju biti širine 5 centimetara.
Ostale linije su širine između 2.5 i 5 centimetara, ne računajući osnovnu koja može biti širine do 10 centimetara.
Sva mjerenja se vrše od spoljašnjih ivica linija. Sve linije treba da budu iste boje i jasnog kontrasta u odnosu na boju podloge.
Pored dimenzija, važno je razgraničiti i koje su zvanične teniske podloge, kao i koje su njihove osnovne karakteristike.
Postoje tri glavne vrste teniskih terena koje se razlikuju po materijalu podloge:
- Zemlja se smatra "sporom" jer loptica gubi brzinu kada udari u podlogu i odskače visoko. Na njima je lakše provjeriti gdje je loptica udarila jer ostavlja vidljiv trag.
- Travnati tereni su "brzi" tereni gdje loptica zadržava brzinu i nisko odskače, što pogoduje igračima koji preferiraju snažne udarce i servise.
- Tereni sa tvrdim podlogama uključuju beton i asfalt koje su takođe "brze" podloge, te omogućavaju kratke razmjene udaraca.
Pravila tenisa za dimenzije i podlogu su prilično jasna i striktna i moraju se poštovati.
Kako se izvodi servis u tenisu?
Igrači imaju dvije šanse da pravilno ubace loptu u igru. Prvi servis se izvodi tako što igrač stoji iza osnovne linije, između centralnog znaka i desne bočne linije. Lopta se mora udariti dijagonalno u servis polje na suprotnoj strani mreže. Važno je napomenuti da igrač ne smije da stane na ili pređe osnovnu liniju prije nego što udari loptu.
Na početku svakog poena, prvi servis mora preći mrežu i ući u protivničko desno servis polje (poznato kao "deuce" polje). Ako prvi servis ne uspije da uđe u pravilno polje, to se zove "greška" (fault). Ako igrač ne uspije da ubaci loptu pravilno ni pri drugom pokušaju, to se zove "dvostruka greška" (double fault), i protivnik osvaja poen. Nakon prvog poena, server mijenja stranu i servira iz centralnog znaka prema lijevoj bočnoj liniji, ciljajući protivničko lijevo servis polje (poznato kao "ad" polje).
Ako servirana lopta dodirne vrh mreže prije nego što uđe u servis polje, to se zove "nec", i igrač ponavlja servis. Ako lopta udari mrežu i padne van polja, to se računa kao greška. Takođe, ako servirana lopta pogodi stub mreže, to se takođe računa kao greška.
Prilikom servisa, server ne smije da mijenja položaj hodanjem ili trčanjem, i ne smije da dodirne osnovnu liniju ili teren za tenis sa bilo kojim dijelom stopala. Takođe, nije dozvoljeno dodirnuti prostor van zamišljenih produžetaka bočnih linija ili centralnog znaka. Kršenje ovih tenis pravila rezultira "foot-faultom".
Servis se takođe smatra pogrešnim ako igrač prekrši bilo koje od pravila, promaši loptu u pokušaju da je udari, ili ako lopta pogodi stalne dijelove terena prije nego što padne na zemlju. Takođe, ako lopta pogodi servera ili njegovog partnera ili bilo koji njihov dio opreme, servis je takođe pogrešan.
Server ne servira dok primalac nije spreman, ali primalac mora poštovati ritam servera i biti spreman kada je server spreman za servis. Ako igrač pokušava da vrati servis, smatra se da je spreman za igru. U slučaju da igrač nije bio spreman da vrati servis, što je jasno pokazao protivniku, taj servis se ne računa kao pogrešan.
Nakon što igrač završi jedan gem kao server, on mijenja stranu terena i postaje primalac servisa u sljedećem gemu. Igrači mijenjaju strane terena nakon trećeg, petog, sedmog i svakog narednog neparnog gema u setu.
Pravila tenisa za ometanje igrača
Kako kažu pravila tenisa, smetnje igračima u ovom sportu označavaju svaku radnju tokom igre koja može omesti igrača, što dovodi do gubitka poena. Ove radnje mogu biti izazvane od strane igrača, gledalaca, linijski sudija, pa čak i ptica.
Dakle, one mogu biti namjerne ili nenamjerne.
Evo i pojedinih primjera takozvanih internih smetnji između samih igrača i kada određene radnje nisu smetnja:
- Ako igrač ometa protivnika namjerno, protivnik će osvojiti poen. Međutim, ako je ometanje izazvano nečim izvan kontrole igrača, poen se ponavlja.
- Ako igrač ispusti reket tokom poena, to se obično smatra prednošću za protivnika i ne računa se kao smetnja.
- Najčešća smetnja je kada igraču spadne kapa ili traka za glavu. Ako to nije namjerno, poen se ponavlja, ali igraču se daje upozorenje da će se sljedeći put smatrati namjernim ometanjem.
- Kada igrač nenamjerno udari loptu dva puta, to se ne smatra smetnjom. Međutim, ako je to namjerno, igrač gubi poen.
- Takođe, igrač će izgubiti poen ako prekine igru misleći da je protivnik ometan.
- Nije smetnja ako je loptica ili neki drugi predmet bio na terenu kada je poen počeo.
- Razgovor tokom igre je zabranjen za pojedinačne mečeve, dok je u dubl mečevima dozvoljen samo kada lopta ide ka njima. Ako lopta ide od njih, ne smiju razgovarati.
Pored ovih, postoje i “spoljni faktori” koji mogu napraviti smetnje igračima:
- Odlučuje se da li je netočan poziv linijskog sudije ometao igrača ili nije imao utjecaja na igru. Ovdje glavni sudija mora odlučiti da li je poziv utjecao na igru. Ako nije, ne smatra se smetnjom.
- Pravilo se takođe primjenjuje kada dječak za loptice počne da trči misleći da je poen završen. Sudija tada ponavlja poen.
- U slučaju da neki predmet poput papira padne na teren, to je smetnja i poen se ponavlja.
- Ako lopta pogodi pticu koja leti preko terena, poen se ponavlja.
- Buka izvan terena se obično ne smatra smetnjom. Na primjer, ako gledalac uzvikne tokom serviranja, server može biti ometen, ali sudija će samo zatražiti tišinu, ne smatrajući to smetnjom.
Nepokretna oprema u tenisu, kao što su mreža, linije, stubovi, zidovi, stolica sudije i vjetar, su integralni dijelovi igre. Oni su namjerno postavljeni kako bi omogućili fer i konzistentnu igru, tako da se pravilo o smetnjama ne primjenjuje na njih.
Koji udarci u tenisu su dozvoljeni?
Gledajući bilo koji teniski turnir, možete primijetiti nekoliko osnovnih načina kako igrači udaraju lopticu, a to su: forehand, backhand, servis, volej i polu-volej, smash, drop shot i lob:
- Forehand je udarac u kojem unutrašnja strana dlana dominantne ruke koja drži reket “gleda” naprijed. Forehand se izvodi zamahom reketa preko tijela u pravcu u kojem želite da lopta padne. Ključno za izvođenje forehanda je:
- Pozicioniranje: ne udarajte loptu kada je previše daleko od vas ili preblizu vašem tijelu. Udarajte je udobnoj udaljenosti, bez potpunog istezanja ruke, i dok je loptica ispred vas, blizu prednjeg kuka.
- Položaj reketa: Izbjegavajte zatvoren položaj reketa prilikom kontakta sa loptom. Postignite efekat četkanja između lopte i reketa kako biste stvorili topspin.
- Backhand je udarac u kojem igrač zamahuje reketom oko tijela tako da zadnja strana ruke prethodi dlanu. Može se izvoditi jednom ili sa dvije ruke. Jednoručni backhand pruža veći domet i raznovrsnost stilova udarca, gdje recimo spada slice backhand. Dvoručni backhand je sa druge strane dobar izbor jer obično daje više snage i manju vjerovatnoću da zakasnite na udarac.
- Servis je udarac kojim se započinje poen. Izvodi se tako što se loptica baca u vis i u jednom trenutku pri svom padu “siječe” njen let ka dolje u pravcu protivničkog polja.
- Volej je udarac u kojem se lopta udara prije nego što prvi put padne u polje. Najčešće se izvodi blizu mreže, ali može biti izveden i dalje, sredinom terena ili blizu osnovne linije. Forehand volej se izvodi na dominantnoj strani tijela, dok se backhand volej izvodi na nedominantnoj strani, najbolje sa jednom rukom.
- Polu-volej se izvodi odmah nakon što lopta dotakne tlo, ali prije nego što dostigne vrhunac svog odskoka.
- Smash je udarac koji se izvodi iznad glave sa pokretom sličnim servisu. Može se izvesti sa velikom snagom i često završava poen.
- Drop shot je udarac u kojem se lopta udara relativno lagano, tako da ima određeni efekat zbog koga neće odmaći pretjerano od mreže, već pasti odmah iza mreže na protivničku stranu.
- Lob je udarac u kojem se lopta udara visoko i duboko u protivnički teren. Može se koristiti kao ofanzivno ili defanzivno oružje. Ako je protivnik blizu mreže, lob je efikasan način da ga potisnete unazad. Ako ste vi u trku, lob je dobar način da dobijete vrijeme za bolje pozicioniranje tokom poena.
Kako izgleda bodovanje u tenisu?
Tenis ima jedinstven sistem bodovanja gdje se poeni računaju na sljedeći način:
- 1 poen: donosi 15
- 2 poena: 15 + 15 = 30
- 3 poena: 15 + 15 +15 = 40
- Izjednačenje: termin “all” (primjera radi “30 all”)
- 40:40: termin “deuce”
- Server osvaja poen na deuce: “advantage”
Da bi igrač osvojio “game”, mora osvojiti najmanje četiri poena. Ako je rezultat 40-30, 40-15 ili ima “advantage” i igrač osvoji još jedan poen, osvaja “game”.
Kada oba igrača imaju po tri osvojena poena (40:40), to se zove “deuce”. Da bi se osvojila igra iz “deuce-a”, igrač mora osvojiti dva poena zaredom.
Nakon što igrači osvoje određeni broj “gameova”, osvajaju set, a kada osvoje dovoljan broj setova, osvajaju i meč.
Tipovi teniskih setova:
- Set sa prednošću: igrač ili tim mora osvojiti šest “gameova”, sa dva razlike, da bi osvojio set. To znači da se ne igra “tie-break” kada je rezultat 6:6. Set se nastavlja dok jedan igrač ili tim ne osvoji dva gamea više od protivnika.
- “Tie-break” set: ovdje igrač ili tim mora osvojiti šest igara da bi osvojio set. Ako rezultat dođe do 5:5, jedan igrač mora osvojiti naredna dva gamea da bi osvojio set. Ako rezultat dođe do 6:6, igra se “tie-break”.
Bodovanje u tenisu po turnirima je različito u odnosu na to da li je u pitanju Grand slam ili neki drugi turnir.
Najčešći format za teniske mečeve je da su dovoljna dva seta za pobejdu na meču, sa rezultatima 2:1 ili 2:0. Sa druge strane, kod Grand slamova je situacija drugačija.
Sva četiri Grand Slam turnira (Roland Garros, Wimbledon, US Open, Australian Open) se igraju na 3 dobijena seta i koriste konzistentan “tie-break” format u posljednjem setu. Kada meč dođe do 6:6 u odlučujućem setu, igra se “tie-break”.
Što su mečevi neizvjesniji, to će oni biti primamljiviji za klađenje na tenis uživo, a kada se tome dodaju naše sjajne kvote i vrhunska ponuda igara, nema razloga da ne okušate svoju sreću.
Registrujte nalog na Formuli, prebacite sredstva i uživajte u klađenju odakle god i kada god poželite!
Nadamo se da ste uživali u našem blogu koji je obradio pravila tenisa i pozivamo vas da pratite našu blog sekciju za još korisnih i zanimljivih tekstova.